Przewodnik po rozmiarach

Główne, spotykane obecnie w Polsce systemy numeracji obuwia:

  • metryczny - w zakresie od 11 do 32 cm, z odstępami pomiędzy rozmiarami co centymetr, występują połowy numerów
  • sztychowy (francuski) - w zakresie od 12 do 32 cm, odległości pomiędzy rozmiarami wynoszą 6,6 mm
  • calowy (angielski) - odległości między numerami wynoszą 1/3 cala, czyli 0,84 cm, stosuje się półnumery. Występują dwie niezależne skale numeracji: dziecięca od numeru 0 do 13 i dla dorosłych od numeru 0 do 14.
ROZMIARY DZIECIĘCE
tabela rozmiarów dla dzieci

Dobierając obuwie dziecięce należy pamiętać, że stopa dziecka rośnie od 2 do 3 rozmiarów na rok. Zaś od 5 roku życia od 1 do 2 rozmiarów na rok. Dlatego bardzo ważne jest częste mierzenie stopy dziecka, kontrola wyglądu obuwia i zmiana obuwia na większy rozmiar zaraz gdy tylko zaistnieje potrzeba. Jeżeli zauważysz, że buciki twojego dziecka stają się ciasne, a duży palec coraz bardziej odznacza się na czubku buta, nie należy czekać, niezbędna jest zmiana obuwia. Pamiętaj, że stopy dziecka są bardzo delikatne gdyż układ kostny jest ciągle w fazie wzrostu, dlatego odpowiednio dobrane obuwie będzie gwarancją prawidłowego rozwoju naszej pociechy.


ROZMIARY DLA DOROSŁYCH
tabala rozmiarów dla dorosłych

Kupując buty warto zwrócić uwagę na to, że rozmiary obuwia sportowego różnią się od obuwia wizytowego. Rozmiary sportowe są o około jeden rozmiar większy od obuwia tradycyjnego. Wybierając zatem obuwie wizytowe na podstawie sportowego należy tę różnicę uwzględnić.
Ciekawostką może być fakt, że wielkość stóp zmienia się w miarę upływu czasu i narastającego zmęczenia, dlatego długość stopy należy mierzyć przy jej średnim zmęczeniu. 
Bez względu na typ obuwia rozmiar należy dobrać z odpowiednim naddatkiem - zgodnie z fachowymi opracowaniami wynosi on około 5% długości stopy.
© 2018 Darbut