Pielęgnacja obuwia

Podczas użytkowania buty narażone są nie tylko na działanie brudu, ale także wilgoci, zmiennych temperatur i rozmaitych przeciążeń. Aby odpowiednio zadbać o obuwie dobrze jest zakupić środki pielęgnacyjne adekwatne do rodzaju materiału z jakiego buty są wykonane i konserwować wcześniej wyczyszczone suche obuwie.

W jaki sposób czyścić buty?

Buty czyścimy mechanicznie szczotką na sucho bez użycia wody, przy pomocy odpowiednich środków: mydło (lekko zwilżona gąbka), pianki, odplamiacze, odsalacze.

Czy można prać buty w pralce?

Intensywne działanie środków chemicznych, wody (w szczególności gorącej) bardzo negatywnie odbija się na wyglądzie, żywotności oraz ogólnym stanie obuwia. Działanie wody i detergentów powoduje także, że kleje i nici tracą swoje właściwości. Zostają osłabione połączenia zarówno szyte jak i klejone (kleje tracą właściwości adhezyjne). W przypadku skór typu nubuk, welur mogą dodatkowo wystąpić znaczne odbarwienia wierzchów. Dlatego pod żadnym pozorem nie można obuwia skórzanego prać w pralkach.

Co zrobić by moje buty miały przyjemny zapach?

Od czasu do czasu wystaw obuwie na świeże powietrze w celu wietrzenia, a w razie potrzeby wymień wewnętrzną wkładkę. Możesz stosować również odświeżacze do butów, niwelujące nieprzyjemny zapach potu wewnątrz buta.

Co zrobić z przemoczonymi butami?

Ratowanie swoich przemoczonych butów wymaga nieco cierpliwości. Oto kilka punktów, które trzeba wykonać:
1. Rozsznuruj trzewiki (najlepiej w ogóle wyciągnij sznurówki).
2. Wyjmij wkładki.
3. Suchą ścierką wyczyść obuwie z błota i brudu.
4. Dokładnie wypchaj buty gazetami i w żadnym wypadku nie stawiaj w okolicach kaloryfera!
5. Aby skóra zachowała swój naturalny kształt i właściwości - musi wyschnąć w normalnej, pokojowej temperaturze. Zajmie to nawet 48 godzin - ale dzięki temu masz pewność, że lico nie popęka ani nie zmatowieje.

Suszenie wilgotnych butów

Obuwie suszymy w suchym, zacieniom, przewiewnym miejscu z daleka od źródeł ciepła (hole przedpokoje), używając prawideł. Czas schnięcia powinien być 2 razy dłuższy od czasu użytkowania. Pamiętajmy o jak najczęstszym suszeniu wkładek, gdyż stopa najbardziej poci się od strony podeszwowej, a najlepiej mieć drugą parę zapasowych wkładek zwłaszcza zimą. Nigdy nie odczujemy ciepła w mokrym bucie.

Jak uniknąć przemoczeń butów?

Wystarczy że poddasz swoje buty impregnacji. Impregnat to środek, który sprawia, ze skóra nie wchłania wody z zewnątrz. Buty możesz zaimpregnować samodzielnie - stosując odpowiedni środek w sprayu, albo pastę.


Zobacz środki do pielęgnacji obuwia.

© 2018 Darbut